Lysrör G5 13W/840 517mm
Armaturer med minilysrör ger i många sammanhang ett effektivt utnyttjande av strömkällan t.ex vid batteridrift. Färgtemperaturen 843 ger ett kallvitt sken, som motsvarar 4300K och lumen på 700.
Läs mer
Hos Elstore får du alltid:
- 30 dagars öppet köp
- Nöjd kund garanti
- Personlig service
- Fri frakt över 1000kr
Lysrör G5 13W/840 517mm
Lysrör G5 13W/840 517mm. Armaturer med minilysrör ger i många sammanhang ett effektivt utnyttjande av strömkällan t.ex vid batteridrift. Rören används i armaturer för nödljus, husvagnsbelysning, reklamskyltar, handlampor, badrumsskåp mm. Minilysrören 13W ger lika mycket ljus som en 60w glödlampa.
Vad är ett T5 Lysrör?
T5-lysrör är en smalare och mer energieffektiv vidareutveckling av det klassiska T8-lysröret, med en diameter på endast 16 mm. T5 har en G5-sockel (där stiften sitter 5 mm isär) och kräver alltid ett elektroniskt drivdon för att fungera. T5-lysrör delas ofta upp i två huvudkategorier baserat på deras prestanda:
HE (High Efficiency): Optimerade för lägsta möjliga energiförbrukning. Exempel inkluderar rör på 14W (54,9 cm), 28W (114,9 cm) och 35W (144,9 cm).
HO (High Output): Designade för att ge maximalt ljusflöde från ett kompakt rör. Vanliga effekter är 24W (54,9 cm), 39W (85cm), 49W (115cm), 54W (114,9 cm) och 80W (144,9 cm
T5 Short: Minilysrör som används främst i mindre utrymmen som skåpbelysning till displaybelysning och även i akvarium 4W (14cm), 6W (21cm), 8W (29cm), 13W (52cm)
Specifikationer
| Antal | 1st |
| Längd | 51,7cm |
| Diameter | 1,6cm |
| Sockel | G5 |
| Färgåtergivning (CRI/Ra) | 80 |
| Kelvin | 4300K |
| Lumen | 700lm |
| Typ av sken | Kallvitt |
| Medellivslängd (h) | 10000h |
| Max watt | 13W |
| Lamptyp | Lysrör |
| Dimbar | Nej |