Nyhet
Industriarmatur Highbay 200W
Tillförlitlig, högeffektiv (170lm/W) samt lättinstallerad highbayarmatur med hög kapslingsklass. Tack vare sin långa livslängd bidrar denna armatur till både lägre energikostnader samt minskat underhåll. Lämplig för montage i exempelvis industrilokaler, lagerlokaler samt utställningshallar, D-märkt. Dimbar via Dali.
Montage Monteras med medföljande krok, alternativt med takfäste 99 720 28 (säljes separat).
Anslutning Levereras med 0,3 m färdigmonterad kabel (H05RN-F 3G1,0 mm²).
Utförande Silverfärgad stomme av aluminium.
Inkl. LED-modul samt driver.
Avsäkring B10 – 6 st B16 – 9 st C10 – 7 st C16 – 11 st
Specifikationer
| Antal | 1st |
| Arbetstemperatur | -30 – +40°C |
| Dimbar | Ja |
| Effekt | 200W |
| Färg | Grå |
| Färgtemperatur | 4000K |
| Färgtolerans | 3 SDCM |
| Färgåtergivning | Ra≥80 |
| Kapslingsklass | IP65 |
| IP Livslängd | 70 000 tim (L80 B10) / 83 000 timmar (L80 B50) |
| Ljusflöde | 34000 lm, kon 120° 31000 lm |
| Mått (LxBxH) | 340x340x120 mm |
| Spridningsvinkel | 120° |
| Spänning | 230V |
| Vikt | 2,5 kg |